Hopp til innhold

Saftig eplekake med rømme

20. oktober 2011

Saftig og søt eplekake med en skje nydelig økologisk rømme til gir en spennende kombinasjon av syrlig og søtt

I denne oppskriften kan du nyte eplenes mange helsebringende fordeler,  en god dose blodsukkerstabiliserende kanel, og en dagsdose sunn melkefett gjennom helfet rømme.

Nå er sesongen for norske epler der med fristende røde Gravensten, Aroma, Åkerø med flere. Da er det også tid for eplekaker, epleterter, ovnsbakte epler med kanel og mange andre varianter. Det finnes utallige oppskrifter på eplekaker og jeg har forsøkt en mengde. Denne deler jeg med dere da smaken virkelig er unik. Denne kaken får selv kake-skeptikernes tenner til å løpe i vann. Jeg kan huske den ble servert på skjørt proselen hos en veldig, veldig snill gammel tante. Når hun åpnet døra og ønsket velkommen inn, slo duften av varm kake med epler og kanel imot deg på trappen.  Smaken av syrlig og søtt er spennende og kaken serveres derfor med en liten rømmeklatt av ekte, økologisk rømme.. nam!

Verdens beste eplekake med rømme

Ren naturlig smak fra da jeg var liten….

Sett ovnen på 180 C

  • 125 g smør
  • 2 dl rørsukker
  • 2 ts kanel
  • 2 egg
  • 4 dl hvetemel
  • 1 ts bakepulver

Rør smør, rørsukker og kanel luftig. Tilsett eggene og rør godt. Ha i mel og bakepulver og rør til det blir en glatt deig. Ha deigen i full springform (25cm). Glatt ut overflaten og legg et lag med tynne epleskiver på. Strø toppingen over til slutt. Stekes på 180 gC i 35 min.

Topping:

  • 3 ss hvetemel
  • 3 ss rørsukker
  • 3 ss malte mandler
  • 1 ts kanel
  • 2-4 epler, vasket og skåret i tynne skiver

Sulten for en dessert med ekte råvarer? Prøv sjokoladekjeks med mørksjokolade og rørsukker, en enkel og nydelig ostekake, eller kanskje en milkshake med masse bær og is? For flere ideer om god, sunn mat for travle hverdager, prøv Berits tips!

5 kommentarer leave one →
  1. siri permalink
    8. november 2011 20:34

    prøvde ut denne eplekaken, og den var så god at jeg måtte prøve den en gang til. Vil faktisk gå så langt som å si at det er den beste eplekaken jeg har spist !

  2. yidette permalink
    20. oktober 2011 20:47

    Jeg var deltaker på ntf sitt landsmøte i bergen . Var på ditt foredrag , å jeg må si jeg er så glad jeg satt de 2 timene å hørte på deg .. Fantastisk inspirerende .. Jeg har tatt noen små grep i hverdagen etter dette.. Tusen takk for gode råd :-)

    • Berit Nordstrand permalink
      27. oktober 2011 23:28

      Tusen takk for hyggelig tilbakemelding, og lykke til med nytelsen av rene smaker og effekten av ren mat!

Tilbaketråkk

  1. Honning – naturlig søtt til Valentines « Berit Nordstrand
  2. Nå er sesongens epler på sitt beste « Berit Nordstrand

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Log Out / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Log Out / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Log Out / Endre )

Kobler til %s

Følg med

Få nye innlegg levert til din innboks.

Bli med 1 784 andre følgere